top of page

 

איך צ'רצ'יל נהיה צ'רצ'יל?

חייל, קצין, מצביא, מדינאי, סופר, היסטוריון, צייר וחתן פרס נובל. כל התארים הללו הוצמדו לסר וינסטון ספנסר צ'רצ'יל, מי שכונה ובצדק, הבריטי הגדול ביותר בכל הזמנים. 

כשמסתכלים על היקף העשייה והאישיות של צ'רצ'יל, אי אפשר שלא להרכין את הראש ביראה ולמלמל, איך הוא עשה את זה, איך צ'רצ'יל נהיה צ'רצ'יל?

מה היו המעלות המולדות להן זכה ואילו יכולות נלמדות הוא תרגל עד שהביא לרמת שלמות?

 ויליאם וורדסוורת' טען "הילד הוא אבי המבוגר", אמרה שאומצה על ידי היסטוריונים ופסיכואנליטיקאים רבים על מנת לנסות ולהבין את הקרקע עליה גדלה אישיות מסוימת. 

האם בשנותיו המוקדמות של צ'רצ'יל טמונים זרעי הגדולה שיצמחו יום אחד לכדי האיש שנבחר לראשות הממשלה הבריטית כשהיה בן 67, הציל את האומה מאבדון והוביל לניצחון על גרמניה הנאצית כשהיה בן 72? האם ניתן היה לנבא את בואו של צ'רצ'יל הגדול עוד בימים שנקרא רק וינסטון?

המלחמה ששינתה את העולם -

מלחמת העולם הראשונה

יריית האקדח שהרגה את הארכידוכס פרנץ פרדיננד בסרייבו הציתה הרבה יותר ממלחמת עולם. הירייה ששמה קץ לשלום באירופה, הורידה את המסך על עולם ישן של כבוד ומסורת, סוסים ונוצות, חרבות ומעמדות, ופתחה בפני העולם עידן חדש של טכנולוגיה, קדמה חברתית והרג בממדים תעשייתיים.
איך הומרו הסוסים בטנקים, מה קרה לעולם הצילום ומה הקשר בין גז כלור לתחבושות היגייניות? 

 

מאזרח לחייל,

החיילים של מלחמת העולם השנייה

בתמונות המצהיבות ובסרטים הם נראים חיילים מושלמים. חסונים, קלילים, משופשפים ובעיקר, טבעיים. 

אבל אף אחד לא נולד חייל. למעלה מ-100 מיליון בני אדם רגילים לבשו מדים ולקחו חלק במלחמת העולם השנייה, שני שלישים מהם זכו לפשוט את המדים בתום שש שנות המלחמה. 

כיצד הופכים איכר, סטודנט, פועל או פקיד למכונת מלחמה אוטומטית? כיצד גורמים לאדם רודף שלום ושקט למלא פקודות, להרוג ולההרג? מה מניע אדם לרוץ קדימה ולהסתער, ומה חלקו של מי שמסרב לקחת חלק באורגיית הדמים?

ההיסטוריה של מלחמת העולם השנייה מורכבת ממאות מיליונים של קולות בודדים של אנשים כמונו, שמצאו עצמם בסערה שלא הייתה כמוה בתולדות בני האדם. בואו נכיר אותם.

צ'רצ'יל - גדולתו וחולשותיו

"אבי האומה הבריטית", "מציל האנושות", "מצביא איתן וגאון פוליטי", אלו רק חלק מהתארים שהוענקו לווינסטון צ'רצ'יל, ראש ממשלת בריטניה בזמן מלחמת העולם השנייה. 

אולם, מבט נוסף בספרי ההיסטוריה חושף אמירות אחרות לגמרי שנדחקו את מגירת המבוכות הנעולה היטב של ההיסטוריה. "כשהאל הטוב חילק את כל המעלות ווינסטון התייצב ראשון, כשחילקו את שיקול הדעת הוא ישן עד מאוחר", אמר עליו ארתור בלפור וכיוון לדעת רבים. 

הרבה לפני שיאו המבריק כמנהיג האומה הבריטית ובעלות הברית במלחמה העיקשת כנגד הנאציזם, ווינסטון צ'רצ'יל יזם כמה מהמבצעים הצבאיים הפחות מוצלחים שידעה האנושות, והוביל את האימפריה הבריטית לכישלונות שעלו בחיי מאות אלפי חיילים, וכמעט וחיסלו את הקריירה הפוליטית שלו, דבר שייתכן וכאב לו הרבה יותר. 

כיצד הקצין עליו נאמר ש"מזל גדול שמעולם לא נאלץ לפקד על אנשים בפועל" הפך ללורד הראשון של הימייה במלחמת העולם הראשונה, כיצד איבד את משרתו, ואיך ניסה המנהיג הצעיר לכפר על כך, בדרך שכמעט ועלתה לו בחייו, חיים שיובילו את האומה הבריטית 25 שנים לאחר מכן, לשעתה היפה ביותר

 

הארי טרומן: גדולתו של איש קטן

 

ביום 12 באפריל 1945, לאחר מותו המפתיע של פ.ד.רוזוולט נשיא ארה"ב, הושבע לתפקיד סגנו הארי.ס.טרומן. במסיבת העיתונאים הראשונה שנשא בתפקידו החדש, פנה החוואי ממיזורי אל העיתונאים ואמר: "בחורים, אם אתם נוהגים להתפלל, התפללו עכשיו עלי. איני יודע אם נפלה לכם אי פעם ערימת שחת על הראש, אבל כשסיפרו לי אתמול מה קרה, הרגשתי שהירח, הכוכבים וכל הפלנטות נפלו ישר עלי." 

תחת עננה שכזו נכנס לתפקידו האיש שיפיל את פצצות האטום על יפן, יחלוק באירופה עם סטאלין, יעצב את פני המלחמה הקרה, ויניח אצבע רועדת וחוששת על הכפתור האדום.

הארי טרומן הנהיג את ארצות הברית בשנים בהן החזיקה במונופול על הכח האטומי, ובתקופה בה ברית המועצות השיגה גם היא כח שכזה. 

מי היה האיש שלא רצה להיות אפילו סגן נשיא, והפך לנשיא העולם? מה הכין אותו, או לא הכין אותו לתפקיד? האם היה האיש הלא נכון, בזמן הנכון, או להפך? ואיך זה מרגיש להיות המנהיג הראשון בהיסטוריה שגורל המין האנושי כולו בידיו?

היסטוריה של ההוצאות להורג

מוות יזום אינו זר לאנושות. משחר ההיסטוריה אנשים הורגים ונהרגים, לרוב מתוך סערת אלימות, לעיתים, כמו במקרה של ההוצאה להורג, מתוך נינוחות ומחשבה. האם הוצאה להורג היא עונש או פתרון? מתי החליטה האנושות לשחק בלהיות אלוהים? 
כיצד תרבויות ותקופות השתקפו בשיטות ההוצאה להורג? כיצד נחוות ההוצאה להורג על ידי הקהל, התליין ובעיקר, מה עובר בראשו של הנידון? 

סטאלין - האל האדום

 

מבין שליטיה של רוסיה וברית המועצות בשתי המאות האחרונות, דמות אחת עולה אפופה ענני מיתולוגיה ומיסטיקה, דמותו של יוסיף סטאלין. 

האם הנער הגרוזיני שדחה מעליו את האלוהות והחמלה, בנה עולם בו האל נעדר, או שמא תפס את מקומו? מהיכן הגיע הערפל הדתי שעטף מנהיג אתאיסטי כל כך, והאם היה אכן אל אדום, לפחות ל29 שנות שלטונו?  
ביוגרפיה דתית של מנהיג חילוני.

היטלר וצ'רצ'יל - ראש בראש


שתיין מול נמנע, גרגרן מול צמחוני, שובב מול קורקטי.
מעולם לא זימנה ההיסטוריה זו מול זו שתי דמויות שונות כל כך, במאבק איתנים שתוצאותיו הכתיבו את עתיד העולם.
אדולף היטלר ווינסטון צ'רצ'יל מעולם לא נפגשו, אך עובדה זו לא הפריעה להם לנהל מערכת יחסים סוערת ומסועפת. מערכת יחסים רוויית לעג, זעם, משיכה וגם קורטוב הערצה הדדית. מערכת יחסים הראויה לגיבור-על וארכי-נבל, כששני המנהיגים משוכנעים שהם הם, מציליהם של האנושות.

חיילים וסמים - סמים וחיילים


בנוסף לכלי נשק, מימייה ומכתב מאהובה, חומרים פסיכואקטיביים מלווים את הלוחם מראשית ימי ההיסטוריה ועד לימינו. מהברסרקרים הנורדיים ועד לחיילי צבא ארה"ב בווייטנאם, מהוורמאכט ועד ללוחמי דעאש, זרמו בדם החיילים עוד חומרים מלבד רוח קרב ודבקות במטרה. תופעה כל כך אחידה וותיקה, מצריכה עיון מעמיק יותר.
האם סמים משפרים או פוגעים בתפקוד בשדה הקרב, האם הפיקוד עודד או נלחם בתופעה, האם לכל מלחמה הסם שלה, ולמה בעצם חיילים כל כך רוצים לטשטש עצמם?

 

ועוד הרצאות רבות ומגוונות

להזמנות ופרטים:

0524899176 kobi.museum@gmail.com

קובי חוברה הרצאות - תוכן  - היסטוריה

הרצאות

קובי חוברה הרצאות - תוכן  - היסטוריה
קובי חוברה הרצאות - תוכן  - היסטוריה
קובי חוברה הרצאות - תוכן  - היסטוריה
קובי חוברה הרצאות - תוכן  - היסטוריה
קובי חוברה הרצאות - תוכן  - היסטוריה
קובי חוברה הרצאות - תוכן  - היסטוריה
121.jpg
שקופית בסיס.jpg
  • Kobi Hubara Facebook
bottom of page