top of page
65764658_10157476783554781_3589601870630

בית הקברות הלאומי ארלינגטון הוא מקום מפעים.
במרחביו העצומים קבורים חלליה של האומה האמריקאית, מימי מלחמת העצמאות ועד לימינו, מהנשיא קנדי ועד למוזיקאי גלן מילר. בית העלמין שוכן בשטח שהיה אחוזתו של רוברט אי. לי, מפקד צבא הדרום במלחמת האזרחים האמריקאית. מביתו של לי, שנמצא בשטח בית העלמין, ניתן לראות היטב את אנדרטת לינקולן, שניצבת במרחק של שני קילומטרים מהבית. בדרך סמלית כל כך, שוכן ביתו של הגנרל הבוגד במרחק ראייה ממקום הנצחתו של הנשיא שראה בו אויב. בבית העלמין טמונים גנרלים, טוראים, גיבורים ואומללים, לוחמים משני צדי מלחמת האזרחים, וחיילים אמריקאים ממלחמת העולם השנייה. כולם נחים זה לצד זה יחד עם קצין וואפן אס אס אחד, שנקבר באדמה העצובה הזו ב2003.

לאורי טורני התגייס לצבא מולדתו פינלנד כשהיה בן 19, ולחם בגבורה במלחמת החורף הקשה כנגד הכוחות הסובייטים שפלשו אל המדינה. הבחור הצעיר והאתלטי נראה כחסר פחד ומפקד מלידה, ואכן במהרה נשלח לקורס קצינים ומונה לסגן משנה בצבא פינלנד, בשורותיו לחם עד סופה של המלחמה ביוני 41. עוטה מדים ואוחז נשק, טורני גילה את ייעודו, הוא היה חייל מלידה. למי שמגלה את ייעודו, סופה של מלחמה לא יכול להוות מעצור, וטורני ארז תרמיל ונסע לוינה, שם שינה את שמו ללארי ליין ועבר קורס קצינים נוסף, הפעם בוואפן אס אס, רק כדי לשוב להמשיך את לחימתו כנגד הסובייטים, הפעם במדי וואפן אס אס כקצין בדרגת כאונטרשטורמפיהרר.

כשהסתיימה מלחמת העולם השנייה נפל טורני-ליין בשבי הבריטי ונשלח למחנה שבויים בלובק שבגרמניה. קשה לעצור אדם שגילה את ייעודו, על אחת כמה וכמה כשמדובר באדם שהתמחה בלוחמת גרילה, הסתננות ומילוט. טורני-ליין נמלט, ונתפס, ונמלט שוב, ונתפס, נשפט לשש שנות מאסר ונמלט, ושוב נתפס, הפעם כדי לקבל חנינה מנשיא פינלנד ולשוב אל ביתו. אבל פינלנד לא אהבה אותו. שירותו בשורות הצבא הגרמני בזמן המלחמה העיב על גבורתו בשורות הצבא הפיני, וטורני-ליין עזב את מולדתו לשבדיה, שם פגש נערה והתארס לה. 
חיי משפחה מסודרים ויציבים הם דבר נפלא לכל אדם, כמעט לכל אדם. לעיתים מי שחש שייעודו בחיים הוא לעטות מדים וללחום בשדה הקרב חש שלא בנח בחליפת חתונה, וטורני-ליין נמלט שוב, הפעם לוונצואלה. בוונצואלה עלה טורני-ליין לאוניית משא שהפליגה צפונה, רק כדי לקפוץ ולהמלט ממנה במפרץ מקסיקו, ולשחות עד לחופה של ארצות הברית, סמוך לעיר מוביל באלבאמה. 
במשך שלוש שנים עבד טורני-ליין כנגר ואיש תחזוקה, והשיג לעצמו אזרחות אמריקאית. אבל הייעוד פיעם בו. הוא התגייס לצבא ארצות הברית, הפעם תחת השם לארי ת'ורן, והחל לשרת בכוחות המיוחדים, שם לימד סקי טקטי וטקטיקות גרילה. ב1957, בחליפת המדים השלישית בחייו ותחת הדגל השלישי בחייו, עבר טורני-ליין-ת'ורן קורס קצינים בפעם השלישית, והפך לקצין בכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית של אמריקה. ב1963 הוא נשלח לויאטנם כיועץ צבאי, ובפועל שימש כמפקדה של יחידת כומתות ירוקות שפעלה עמוק בתוך הג'ונגלים של המדינה, במשימות איתור וחיסול של יחידות וייטקונג. 
ב18 לאוקטובר 1965, עשרים ושבע שנים לאחר שלבש מדים בפעם הראשונה, נהרג סרן טורני-ליין-ת'ורן כשהמסוק בו טס התרסק בזמן משימה סודית בויאטנם, רחוק כל כך מפינלנד, גרמניה, שבדיה, ונצואלה או ארצות הברית.
לקחו 34 שנים לאתר את שרידיו, ו38 שנים עד שמצא מנוחה בבית העלמין הלאומי בארלינגטון ווירג'יניה, מוקף באלפים מאחיו למלחמה בויאטנם, ועשרות אלפים אחרים מלוחמי מלחמת העולם השנייה שראו בו לפחות אז, אוייב.
בתמונה: טורני-ליין-ת'ורן, ועיטורים משלוש מדינות שונות.

bottom of page